добре дошли в моят уеб сайт
kittens.alle.bg

Тонкинска котка - екстериор и стандарт

Тонкинска котка
Тялото на тонкинската котка е стройно, дребно и изящно, с добре развита мускулатура и по мнението на някои специалисти може да се сравни с някои египетски статуи. Главата е клиновидна, с квадратна муцуна и дълъг нос. Ушите са големи, със закръглени краища. Очите са с бадемовидна форма и удивително красив синьо-зелен цвят, светещи като скъпоценни камъни - една от отличителните черти на породата.

Крайниците на тонкинската котка са дълги и стройни, а лапите са малки и овални. Опашката е дълга, съразмерна на телосложението. Козината е къса и мека. Окраската на козината е бледосива, с отмети както при сиамската котка, но не така силно изразени.

Цветови варианти на тонкинската котка:
TON b 32 - тонкинска кафява с тъмнокафяви отмети
TON о 32 - тонкинска червено-кафява с шоколадови отмети
TON р 32 - тонкинска бежова с бледокафяви отмети
TON а 32 - тонкинска синьо-сива с тъмносиньо-сиви отмети
TON n 32 - тонкинска бледосива с тъмносиви отмети (платинова)

Тонкинска котка - произход и развитие

Тонкинска котка
Тонкинската котка е порода, получена от кръстосване на сиамска котка с котка бурма, в резултат на което се е получила красива котка с телосложение на бурма и сиамска окраска. Породата е създадена преди няколко десетилетия, но не е получила веднага признание, тъй като в потомството са се получавали разцепвания на фенотиповете.

През 1960 г. тонкинската котка е била регистрирана като породата от канадската асоциация на любителите на котки и едва през 1978 г. - от американската асоциация на любителите на котки, но шампионски статус е получила едва през май 1984 г. Оттогава породата набира популярност не само на северноамериканския континент, но и по други части на света. Много котки от тази порода са побеждавали на международни фелиноложки изложби поради красивата си окраска, която получила название “норков тип”, тъй като по структура и цвят на козината напомня на космената покривка на това животно.

Тонкинските котки остават тъмни до определена възраст, като истинската окраска се проявява едва между 16-18-месечна възраст. Отличават се с прекрасен характер и проявяват голяма любов към хората, което кара притежателите им силно да се привързват към тях.

Сподели
Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.