Общуването с котката
Езикът на тялото
При котките е разработен цял език – учените наброяват 25 различни визуални сигнала, които могат да бъдат приложени в 16 съчетания. Без съмнение самите котки различават доста повече тънки нюанси. Ако се научим да разбираме основните изрази от котешкия език на жестовете, това ще ни помогне доста по-добре да разбираме какво чувстват и искат да ни „кажат” нашите котки.
Езикът на миризмите
Сляпото и беззащитни новородено котенце намира пътя към мамината бозка благодарение на развитото си обоняние, осезание и способността си да се насочва към топлината. Обонянието му помага да различи определената „негова” бозка, към която се насочва при всяко хранене. Котката-майка разпознава котенцата си по тяхната миризма и по своята миризма, оставена на тях. В това се заключава поредното важно умение за котките – да общуват с езика на миризмите.
Езикът на звуците
Звукосъчетанието „мяу” явно е прекалено бедно и е неспособно да опише огромното разнообразие от звуци, намиращи се в котешкия „речник”. При котките се наброяват 16 основни вида гласови сигнала. Неразличимите за нашето ухо обаче са доста повече. Сред тях има даже убтразвуци. Ултразвуците са недостижими за нашето ухо, но котешките уши са изключително чувствителни и долавят доста по-широк спектър от честоти.