добре дошли в моят уеб сайт
kittens.alle.bg

Може ли да си завъдим котка, ако имаме и деца

Може ли да си завъдим котка, ако имаме и деца
Без съмнение, за децата, които вече могат да вървят, котката, както и всяко друго домашно животно, може да се окаже един вид учебно пособие. Детето ще наглежда животното, ще се грижи за него и ще го храни. Децата се учат да разбират живите същества и притежавайки в определена степен отговорност (например хранене и вчесване), придобиват и увереност в себе си. Ако у дома си имате котка, а не котарак, децата отрано ще се запознаят с интимния живот на котката, раждането на потомството и грижата за малките. Изборът на порода тук няма никакво значение.

Не вземайте котка за децата си, освен ако вие самите не обичате тези животни, защото единият от родителите в семейството трябва да поеме основния товар от грижата за котката. Това бреме не може да се стовари на плещите на децата. В най-лошия случай те бързо ще свикнат с новата „играчка”, а в най-добрия ще бъдат толкова погълнати от детските си дела, че ще забравят да хранят и вчесват котката си. Възможно е подобна смяна на интересите да няма за тях особено значение, но за котката и благосъстоянието й, това е доста съществено. Също така не купувайте котка за подарък на децата на ваши познати, без преди това да имате разрешение от родителите им. Може да имат определени причини, които да не им позволяват да отглеждат животни и вие нищо да не знаете за това.

Много е важно да се изключи всякакво лошо отношение към котката. Това се случва обикновено от незнание как е правилно да се отнасяме към животните – не трябва да мачкате и грубо да ги милвате. Необходимо е децата да разберат, че не трябва да се отнасят грубо към любимците си и да им причиняват болка и трябва да им покажете как да се отнасят добре с тях. Съзнателната жестокост към животните обикновено е разпространена сред децата, с които се отнасят лошо.

Децата на възраст от 3 до 6 години следва да настаните удобно и после да им дадете да подържат котката, в противен случай те могат да я изтърват, особено ако животното се извива в ръцете им, или да ги дере и хапе, ако е малко котенце.

При децата, които все още не могат да вървят, може да възникнат проблеми с котката. Пълзящите и едва стъпващите деца много обичат да милват котките и на тях това им харесва. При тази близост обаче, винаги трябва да има и възрастен. Ако детето дърпа котката за опашката, скуби я за козината или случайно я настъпи, тя може да го нападне и нарани – агресия, обусловена от причинената й болка. Съвсем малките деца – под две годинки, имат навика неочаквано да сграбчват предмети, при което котенцата застават нащрек.

Освен това котката може да бъде разпростраител на редица заболявания, предаващи се от животните на човека и тук е най-голямата опаност, застрашваща децата, тъй като те имат навика да пъхат пръстчетата си и разни неща в устата. Към тези заболявания се отнасят перитонита и токсоплазмозата.

Трябва да се изключи всяка възможност котката и децата да имат достъп до храната на другия, а също така котката не бива да ближе децата по лицето. След игра с котката детето трябва да си измие ръцете със сапун, като преди това в никакъв случай не бива да ги пъха в устата. Децата, особено пълзящите не трябва да се допускат до тоалетното коритце на котката, а пясъчника трябва да се покрива, когато децата не играят в него, иначе котката може да го използва за тоалетна. Котешките екскременти трябва да се събират и изхвърлят веднага, особено от местата, където децата играят.

Сподели
Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.